Naše rekreační a potápěčská základna Manjana, která se nachází se na ostrově Brač, Vám nabízí kurzy potápění a možnost ubytování v kempu nebo v apartmánech.
Nabízíme Vám kurzy potápění v Chorvatsku, které provozujeme na naší základně Manjana. Připraveny pro Vás máme kurzy potápění pro začátečníky, kurzy potápění pro pokročilé, a také kurzy potápění určené pro získání profesionální licence.
Užijte si potápění v Chorvatsku v naší základně Manjana. V okolí základy se nacházejí krásné zátoky, stěny, útesy a jeskyně, takže ideální podmínky pro skvělé potápění v Chorvatsku.
Úplně nejdříf mrkni na TERMÍNY A MOŽNOSTI UBYTOVÁNÍ, který sou eště volný a tamtéž najdeš i PŘIHLÁŠKY
a teprve pak se ti může hodit pár níže ložených rad na cestu.
Celkem fajnovej kemp najdete 5 minut pěšky od městečka Sumartin na chorvatském ostrově Brač, kam Vás za necelou hodinu převeze i s károu ze Splitu nebo Makarský trajekt. Pro lepší orientaci a představě o cestě je tu MAPA. Z Č. Budějovic je to rovnejch 870,-km a pravidelně to jezdím za 10 hodin do Splitu, to je určitě srovnatelný s ostrovama na Istrii. V plnej sezoně může ale bejt fšecko jinak, to je jasný.Pokud chcete znát přesnej popis cesty, zde najdete podrobný ITINERÁŘ! No a takhle budou v roce 2005 jezdit TRAJEKTY. A pokud toužíte po velkým a celkem detailním zobrazení, tady máte velkou MAPU BRAČE! Nebo přehlednější verze je TADY. Vod příštího roku, tedy sezony 2005, ale už bude kompletně ( letos to zdržovaly eště dvě objížďky) hotová DÁLNICE až do Splitu, takže je reálný zkrácení cesty aspoň o dvě hodiny. Reálně to jezdím už teď, koncem roku 2004 za 9 hodin do Budějc, pražáci hlásí málo nad deset hodin. Podruhý je letos zařazená i nabídka novej báze v MILNEJ. Tam ste ze Supetaru, kam vás ze Splitu zaveze trajekt za pár minut. Pro ty, co sou z větší dálky , tak že aby nezabloudili, posílám bombastickou MAPU . A tady eště ňáký TYPY na cestu.
No a pokud Vás zajímá něco okolo, čtěte dál, aneb:
DOPRAVA, CESTUJEME PO CHORVATSKU, CLO, HLÁŠENÍ POBYTU, TRAJEKTY
Vřele doporučuju si vyřídit klasický pojištění na cestu a pobyt. Dělá to každá pojišťovna asi za dvě stovky na tejden. Kdo má platební kartu, má ho nejspíš automaticky k ní.
Většina turistů cestujících z Český republiky do Chorvatska automobilem jede přes Rakousko, kde se na dálnicích a silnicích 1. třídy vyžaduje dálniční známka. V tunelech Katschbergtunnel, Tauernschleuse není dálniční známka třeba, ale platí se mýtné. Z Rakouska do Slovinska je možné využít při jízdě přes Villach přechod Wurzenpass ( stoupání 17%) a Seebergsattel (stoupání 12%), a dále pokračovat přes Lublaň, kde se dělí silnice na Istrijský poloostrov, do Kvarnerského zálivu či do Dalmácie. Při cestě do střední a jížní Dalmácie je možné jet přes Graz a dále pokračovat na Maribor a Záhřeb. V Chorvatsku se na dálnicích platí mýtné v úsecích Záhřeb - Karlovac, Krapina - Záhřeb a Rijeka Delmice, ve Slovinsku v úsecích Šentilj - Maribor, Maribor - Celje a Lublaň - Postojna. Automobilisté potřebují zelenou kartu, kterou je rovněž možné získat až na hranicích, avšak s většími výdaji. Do Chorvatska není dovoleno přivážet v kanystrech pohonné hmoty, jejichž cena je zde stejně nižší než ve střední Evropě. Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/h, mimo obce 80 km/h, na silnicích 1. třídy 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Značení konce omezené rychlosti bývá sporadické, často není jasné, zda již omezení rychlosti skončilo, nicméně policisté provádí časté radarové kontroly, takže v případě nejistoty je vhodnější pokračovat sníženou rychlostí. Obsah povoleného alkoholu v krvi řidiče je 0,5 promile. Dopravní nehody je nutno hlásit na policii, při větších nehodách se sepisuje protokol (potvrda). Při předjíždění musí vozidlo po celou dobu dávat signál směrovkou, školní a dětské autobusy, které stojí v zastávce, se nesmí předjíždět. Pokud vozidlo táhne jiné nepojízdné vozidlo, musí být na předku táhnoucího vozidla a na zádi taženého vozidla umístěn výstražný trojúhelník. Na tzv. jadranské magistrále vedoucí podél pobřeží je nutná zvýšená ostražitost, neboť jsou zde nepřehledné zatáčky a místní řidiči neváhají riskantně předjíždět či vjíždět do protisměru. Rovněž je nutno jet opatrně vane-li bóra, jejíž poryvy mohou vynést z dráhy i automobil, dále je nutná opatrnost při dešti, kdy se některé starší cesty stávají velmi kluzké. Když už vás lapnou policajti, naprosto se nezdráhaj vám dát na vybranou pokutu s pápirem nebo bez pápira. Druhá verze vyjde tak na polovinu a míň, a je třeba tvrdě smlouvat nebo jezdit předpisově, což nejde. Vod příštího roku, tedy sezony 2004, ale už bude hotová DÁLNICE až do Splitu, takže je reálný zkrácení cesty aspoň o dvě hodiny.
Autobusem
Kromě individuální dopravy je cesta autobusem cenově a časově nejvýhodnější. Prodej autobusových jízdenek do Chorvatska nabízí řada cestovních kanceláří, které také k zajištění svých poznávacích a pobytových zájezdů většinou využívají právě autobusovou dopravu. Kdo nemá jinou možnost, dopravu busem mu přímo k trajektu co vás vyklopí kousek od kempu rádi zajistíme. Stojí to asi tak 2190,-Kč, pochopitelně obě cesty a volejte třeba 602 364305, což je Quick tour a nezapomeňte říct, že jedete k nám, jinak je to dražší vo dvě stovky. Jezdí v sobotu tam i zpátky. Pro větší party je asi nejlepší si na telefonu 0602 159845 u dispečera pana Říhy objednat AUTOBUS přímo pro sebe. Bus i s károu na potápěčskej wercajk stojí včetně naprosto všech poplatků 80.000,-Kč a vyloží vás přímo na trajekt, na druhý straně vás těch pár metrů na Manjanu dopravíme mi. To je necelý dva tácy na hlavu a naloží a vodvezou vás doma kamkoliv. Časy odjezdů si určujete sami.
Trajekty
nejsnáž zjistíte na www.jadrolinija.tel.hr sami pohodlně naťukáte odkud a kam by ste rádi a je to. Dokonce je to furt aktualizovaný. Jestli jedete z Makarskej nebo ze Splitu vychází na čas a peníze nastejno (50 minut a asi 120 KN za auto, človjeci do 20ti kuned), doporučuju spíš ten Split, páč to jezdí vohodně častějc, v sezoně skoro každou hodinu.
Bez cla je možno ze země dovézt či vyvézt 200 ks cigaret, 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 l lihovin, 1 l vína, 3 l piva, 3 kg kávy, 50 ml parfému a 0,25 l toaletní vody. Fotoaparáty, videokamery, sportovní nářadí, mobilní telefony a drahé předměty je nutno ústně deklarovat. Není dovoleno dovážet ani malé množství pohonných hmot v rezervním kanystru, nicméně přístup chorvatských celníků je poměrně schovívavý. Návštěvníkům chorvatska se rovněž doporučuje informovat se na platné celní předpisy pro dovoz zboží do České republiky, které nemusí být totožné s celními zákony Chorvatska.